Akcja „Na różowo i niebiesko dla autyzmu”

„Jest świat osób neurotypowych i świat osób z ASD. Nasz punkt widzenia, nasze rozumienie i nasz proces myślowy są zupełnie odmienne od waszego, ale to my musimy się dostosować do waszych reguł. Dla was rozumienie społeczne jest czymś wrodzonym. Dla nas – nie.

Sean Barron ( osoba z ASD)

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akcja informacyjna pod hasłem „Na różowo i niebiesko dla autyzmu”. Kolor różowy i niebieski symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno dziewcząt, jak i chłopców. 

W tym roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu  przypadł w niedzielę, dlatego akcja została zorganizowana w piątek 31 marca i w poniedziałek 3 kwietnia. Na znak solidarności z osobami z autyzmem chętni nauczyciele i uczniowie założyli element ubioru w kolorze różowym lub niebieskim oraz odrysowali swoją dłoń na  planszach wystawionych w holu szkoły. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat autyzmu podczas lekcji z wychowawcami oglądając przygotowane specjalnie na tę okazję filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne. Z kolei rodzice i opiekunowie uczniów otrzymali broszurę informacyjną „Spektrum autyzmu. Podobni-różni” fundacji Synapsis.

Jednak najważniejsze w tym wszystkim było to, że autyzm to nie „święto jednego dnia czy miesiąca”, a codzienna akceptacja, zrozumienie i dawanie wsparcia tym, którzy jego potrzebują. To była świetna okazja do edukacji siebie i innych do tego, aby wspólnie pracować na lepszy świat.

Opracowały: Aleksandra Piątkiewicz, Bożena Ciesiółka

Skip to content