„Europejski wieczorek językowy” w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku.

Dnia 21 grudnia 2022 roku odbył się po raz trzeci w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku „Europejski wieczorek językowy” o tematyce bożonarodzeniowej. Uczniowie z klas 4-7 naszej szkoły wraz z nauczycielami języków obcych spotkali się, by poznać  tradycje obchodzenia świąt Bożego Narodzenia we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a przy okazji utrwalić słownictwo związane ze świętami, a także nauczyć się prawidłowych relacji i współpracy między uczniami różnych klas. 

Po uroczystym powitaniu wszystkich zebranych, nauczyciele zaprosili uczniów do obejrzenia prezentacji związanej z obchodzeniem świąt  Bożego Narodzenia w różnych krajach. Następnie p. Agnieszka Chmura i Dorota Melnytska opowiedziały jak wyglądają święta w Anglii, p. Agnieszka Rzońca-Tomczak przedstawiła tradycje związane z Bożym Narodzeniem we Francji, a p. Paulina Tórz  przypomniała niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe jak np. znane na całym świecie ubieranie choinki, które wywodzi się właśnie z Niemiec.

Po krótkim przedstawieniu tradycji w naszych domach i u naszych zachodnich sąsiadów uczniowie zostali podzieleni na cztery 5-osobowe grupy i przystąpili do wykonywania zadań związanych z tematyką bożonarodzeniową.

Pierwsze zadanie to gra memory. Przez uczestnictwo w tej grze uczestnicy utrwalali świąteczne  słownictwo. Kolejną atrakcją była interaktywna gra Kahoot, polegająca na udzieleniu poprawnej odpowiedzi związanej z tradycjami bożonarodzeniowymi w Anglii, Niemczech i Francji (np. Jaka jest tradycyjna wigilijna potrawa we Francji? Czy Święty Mikołaj wchodzi w Anglii przez drzwi? Czy zwyczaj ubierania choinki wywodzi się z Niemiec, Anglii czy Francji? itd.). Innym wyzwaniem językowym, jak i pobudzającym kreatywność, było stworzenie życzeń bożonarodzeniowych w językach obcych. Ostatnie zadanie polegało na stworzeniu pięknej choinki z jak największą ilością życzeń w różnych językach obcych. Każda grupa wykazała się wielką pomysłowością i wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. W czasie spotkania nie zabrakło także oprawy muzycznej. Uczestnicy mogli usłyszeć znane kolędy i piosenki świąteczne.

Na zakończenie uczniowie wraz z nauczycielami składali sobie życzenia  w j. angielskim, francuskim i niemieckim (np. Marry Christmas, Joyeux Noël, Schone Weihnachten).

Wszystkim dzieciom dziękujemy za przyjście na „Europejski wieczorek bożonarodzeniowy ” i zapraszamy do wzięcia udziału za rok!                                                                                                            Opracowała: Paulina Tórz

Skip to content