Naturalny plastik – eksperymenty na lekcjach techniki

Podczas lekcji techniki eksperymentowaliśmy z mlekiem, aby stworzyć coś, co może zaskoczyć wielu z was – plastik. Doświadczenie rozpoczęliśmy od podgrzania mleka, następnie dodaliśmy do gorącego mleka ocet. To właśnie ta reakcja była kluczowa – ocet pozwalał na oddzielenie się białka od reszty składników mleka. Kiedy białko wytrąciło się z mleka, mogliśmy zacząć formować z niego nasz plastik. Uczniowie najpierw zrobili z kartoników formy do kostek do gry, a następnie użyli wytrąconego białka, aby je uformować. To nie tylko zabawa, ale także nauka. Doświadczenie to pokazało nam, że plastik można tworzyć nie tylko z surowców chemicznych, ale także z naturalnych składników, takich jak mleko. Dzięki temu doświadczeniu zdobyliśmy nie tylko nową umiejętność techniczną, ale także zrozumieliśmy, że nauka może być kreatywna i inspirująca.

Skip to content