PRZYGODA KLASY 3D Z DINOZAURAMI

22 i 23 lutego realizowaliśmy kolejny projekt w naszej klasie, tym razem pt. „Poznajemy prehistorię – jak żyły dinozaury?” Dzień Dinozaura obchodzi się 26 lutego, dlatego chcieliśmy zdobyć wiedzę lub ją poszerzyć na tematy, które nas bardzo interesują. Wiemy, że to nie są postacie z filmów science fiction, ani postacie z bajek. Żyły naprawdę, królowały na ziemi 135 mln lat, a pojawiły się na Ziemi 237 mln lat temu. Wyginęły ok. 65 mln lat temu. Do dzisiaj trwa dyskusja pomiędzy paleontologami i innymi naukowcami, co było przyczyną wyginięcia dinozaurów. Czy było to uderzenie asteroidy, czy choroba np. malaria, która zdziesiątkowała dinozaury? A może powstanie odrębnych kontynentów z Pangei (po grecku „cała Ziemia”), jedynego kontynentu w tym czasie? Dzięki temu projektowi dowiedzieliśmy się także, co oznacza nazwa dinozaur (ogromny, straszny jaszczur), jak dzielimy dinozaury ze względu na to co jadły (roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne), w jaki sposób te ogromne zwierzęta rozmnażały się (składały jaja). Ogromne skrzypy, widłaki i sagowce porastały wtedy naszą Ziemię. Stanowiły one podstawowy pokarm roślinożerców, a było ich zdecydowanie więcej niż mięsożerców. W ramach naszych lekcji poznaliśmy też wiele ciekawostek o tych gadach. Wiemy, kto to jest paleontolog, gdzie pracuje, co to są wykopaliska i skamieniałości. Dowiedzieliśmy się, że potomkami dinozaurów są ptaki!

Elżbieta Kubicka

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA NASZEJ PREZENTACJI! J LINK PONIŻEJ

https://drive.google.com/file/d/1iFYO2ILHP7CRtGF_bZtOIzq4StgMZwnT/view?usp=share_link

Skip to content