#RokZamoyskiego

Uczniowie klas 0-III w naszej szkole wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem malując kamienie związane z życiem i działalnością Władysława hrabiego Zamoyskiego /portal Facebook #RokZamoyskiego/. To piękna inicjatywa, która może pomóc w upowszechnianiu wiedzy o tej ważnej postaci w historii Polski. Hrabia Władysław Zamoyski był polskim ziemianinem i politykiem. Jego działania miały ogromny wpływ na rozwój Zakopanego. Dzięki niemu ta miejscowość stała się ośrodkiem turystycznym i kulturalnym, a dzisiaj Tatry są jednym z najpopularniejszych miejsc w Polsce zarówno dla turystów, jak i miłośników górskich wędrówek. Hrabia Zamoyski odegrał kluczową rolę w powstaniu Fundacji Zakłady Kórnickie. W 1924 roku przekazał cały majątek (około 18 tysięcy hektarów) wraz z biblioteką narodowi polskiemu jako Fundację “Zakłady Kórnickie”. Warto o tym pamiętać. Te piękne dzieła sztuki, które stworzyli mali Artyści, zostaną rozesłane w różne miejsca, tam gdzie poprowadzą wakacyjne szlaki. To wspaniałe, że uczniowie mogą w ten sposób przyczynić się do upowszechniania wiedzy o historii naszego regionu i ważnych postaciach.

Opracowała:

Elżbieta Kubicka

Kolaż zdjęć przedstawiających prace dzieci: ozdobione farbami kamienie. Pomiędzy zdjęciami prac widać portret Władysława Zamoyskiego