Zajęcia plastyczno-etyczne

3, 4 i 5 kwietnia odbyły się w naszej szkole zajęcia plastyczno-etyczne. W środę dowiedzieliśmy się, jak dawniej żyły dzieci na całym świecie. Wykonaliśmy dużo fantastycznych prac plastycznych: podobnie jak dzieci w paleolicie, zainspirowani malunkami w jaskini Lascaux, stworzyliśmy nasze własne prace. Pamiętaliśmy, aby w praktyce zastosować poznaną wiedzę o tamtych czasach, a więc o kolorach, którymi malowali nasi przodkowie w paleolicie (brązowy, czarny, żółty i czerwony pozyskane na przykład z węgla drzewnego). Rozmawialiśmy też o Sokratesie. Zastanawialiśmy się, czy myśli Sokratesa są aktualne dziś. Cytaty z Sokratesa: „Wiem, że nic nie wiem”, „Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy” czy „Człowiek nigdy nie jest zły dobrowolnie” skłoniły nas do rozmowy o wiedzy, jako czymś nieodzownym, aby BYĆ. Dzień drugi poświęciliśmy różnicom oraz stoikom. Podyskutowaliśmy o tym, co nas łączy i różni. Wiemy już, że są wśród nas na przykład osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby w spektrum autyzmu, osoby z ADHD czy też osoby, które mimo, iż mają problem ze wzrokiem, grają w piłkę nożną! Wiemy też, jak mówić o różnicach tak, aby nikogo nie ranić. To, że się różnimy powoduje, iż się świetnie uzupełniamy! I znowu powstały zachwycające prace plastyczne: różne formy autoportretów. Bohaterem części poświęconej etyce był Zenon z Kition, który będzie się nam kojarzyć ze stoikami. Model człowieka w stoicyzmie, to osoba dążąca do mądrości, żyjąca w zgodzie z naturą. Wie on lub ona, że odcięcie swoich emocji od tego, co na zewnątrz, od tego, na co nie mamy wpływu, gwarantuje spokój wewnętrzny. W ostatnim dniu, w piątek, poznaliśmy domy, w których żyją dzieci na całym świecie. Zainspirowani tymi informacjami wykonaliśmy nasze własne, bajeczne domy. Zastanawialiśmy się też, nad ważkością tego, co mówimy w ogóle – zarówno Sokrates jak i stoicy, byli tutaj inspiracją dla nas. Pracując w grupie, oczywiście zachowując stoicki spokój, stworzyliśmy dwie prace, które będą nam przypominać w przyszłości o naszej krótkiej przygodzie z filozofią.

Gorąco zapraszamy za rok!

Patrycja Mila i Małgorzata Płotka

Na zdjęciu mamy kolaż sześciu prac plastycznych stworzonych przez dzieci. W górnym rzędzie po lewej jest trójwymiarowy model zamku z papieru, po środku znajduje się rysunek twarzy z profilu na papierze zagiętym na pół, a po prawej chłopiec trzyma kolorowy portret osoby z napisem imienia na górze. W dolnym rzędzie po lewej jest obraz przedstawiający czarną postać zwierzęcia na tle zachodu słońca, po środku dziewczynka prezentuje swoją szkicową pracę, a po prawej jest papier z rysunkami ludzi z epoki kamienia łupanego. Każda praca wyraża kreatywność i indywidualność młodego artysty.
Skip to content