SZKOLNE DNI NAUKI – 14.11.2022

W szybko zmieniającym się świecie pełnym technologii niezmiernie ważna jest dobra jakościowo edukacja. W ramach realizacji tego celu zorganizowano Szkolne Dni Nauki, których inauguracja odbyła się 14 listopada. Tego dnia grupa ósmoklasistów uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych UAM w Poznaniu. Na Wydziale Geografii panie dr Ilona Potocka oraz dr Beata Janczak-Kostecka w trakcie warsztatów „Przyroda leczy – Natura dla ciała i ducha” odkrywały tajniki terapeutyczne roślin i prezentowały woń różnych olejków eterycznych. Podsumowaniem zajęć był praktyczny test rozpoznania przygotowanych zapachów. Kolejnym miejscem, które zwiedzali nasi uczniowie był Wydział Chemii. Przewodnikiem po wielkich, nowoczesnych laboratoriach były panie dr Magdalena Jankowska-Wajda z Zakładu Chemii i Związków Krzemu oraz dr Marta Ignasiak-Kciuk z Zakładu Fizyki Chemicznej. W trakcie zwiedzania uczestnicy obserwowali zajęcia prowadzone dla studentów, nowoczesne sprzęty i urządzenia – dygestoria, komory do pracy w atmosferze beztlenowej, aparat do rezonansu magnetycznego, mieli też okazję badać próbki cieczy oraz zwiedzić wystawę poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatnim miejscem naukowej wycieczki był Wydział Biologii, gdzie pani prof. UAM dr hab. Justyna Wiland-Szymańska udostępniła nam bogate zbiory przyrodnicze, omówiła bioróżnorodność, sposoby rozsiewania oraz wykorzystania roślin przez człowieka. Ta naukowa eskapada poszerzała wiedzę, ale również wskazywała młodzieży możliwe kierunki dalszego rozwoju.

Organizatorzy: Agnieszka Półchłopek, Beata Janczak-Kostecka, Arkadiusz Dobosz

Skip to content