Święto książki w naszej szkole

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który corocznie przypada na 23 kwietnia, był inspiracją do zrealizowania w naszej szkole szeregu działań związanych z literaturą i czytelnictwem. Przez cały tydzień (od 24 do 28 kwietnia) uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w różnych akcjach i wydarzeniach. Przygotowane zajęcia miały charakter interdyscyplinarny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. O tym jak ważne jest czytanie, zarówno dla wzbogacania wiedzy jak i efektywności pracy mózgu, przekonywały same dzieci, przynosząc do szkoły swoje ulubione książki i prezentując je na forum klasy. Uczniowie klas czwartych brali udział w warsztatach przeprowadzonych w Bibliotece Publicznej, poświęconych katalogowaniu i organizacji pracy w bibliotece. Odbyło się również spotkanie z panią Ewą Ruszkiewicz – pisarką i dziennikarką, która przygotowała warsztaty poświęcone redagowaniu tekstu i wykorzystaniu w nim różnych środków stylistycznych. Zapoznała ona również słuchaczy z warsztatem pracy pisarza. W tym wyjątkowym tygodniu uczniowie mogli się także wykazać swoimi zdolnościami recytatorskimi, biorąc udział w „Konkursie pięknego czytania”, w tym roku uczestnicy czytali teksty Jadwigi Zamoyskiej, poetyckimi – uczestnicząc w konkursie “W magicznym świecie lektur” na napisanie wiersza oraz artystycznymi, robiąc sobie zdjęcie z książką (konkurs “Sleeveface-ubierz się w książkę”).  Natomiast uczniowie klas ósmych brali udział w debatach poświęconych czytelnictwu. Każdy z nich mógł wygłosić swoją opinię, popierając ją konkretnym argumentem z uzasadnieniem. Tydzień książki w naszej szkole to także zabawa, którą przygotowali sami uczniowie. To oni właśnie byli twórcami różnego rodzaju gier planszowych i karcianych, tematycznie związanych z bohaterami lektur. Problematykę szkolnych lektur w zabawny sposób utrwalili i przypomnieli nauczyciele, którzy w formie memów, użyczając swojego wizerunku, wcielili się w różne postaci literackie. Warto również zaznaczyć, że w szkole odbył się kiermasz książek, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i pracowników szkoły.

            Święto książki to był wyjątkowy czas dla całej społeczności szkolnej. Możemy, odwołując się do słów Wisławy Szymborskiej, potwierdzić, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. 

Alina Adamczyk, Magdalena Grzybek

Skip to content