Wycieczka do Berlina klasy 8c i 8a dnia 21 czerwca 2023 r.

Dnia 21 czerwca uczniowie klasy  8c, 8a oraz część uczniów z klasy 8e wybrali się na jednodniowa wycieczkę do Berlina. Pod okiem wychowawców, pani Pauliny Tórz oraz pani Doroty  Melnytskiej uczniowie wyjechali autokarem z Kórnika o godzinie 6 rano. Po paru godzinach byli już na miejscu.

Wśród obiektów, które znalazły się na liście do zwiedzania, nie zabrakło takich miejsc jak Brama Brandenburska. Ta zabytkowa budowla w Berlinie, zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, uznawana za symbol pokoju. Kolejnym ciekawym miejscem był Reichstag-siedziba niemieckiego parlamentu znajduje się w samym centrum Berlina. Ze swoją charakterystyczną szklana kopułą uchodzi za jeden z symboli Berlina.

Wśród berlińskich pomników na szczególną uwagę zasługuje Pomnik Pomordowanych Żydów Europy leżący niedaleko Bramy Brandenburskiej. Monument ma formę rozległego labiryntu utworzonego z 2711 betonowych filarów o różnej wielkości, z których najwyższe osiągają wysokość niemal 5 m.

Oczywiście uczniowie nie mogli nie przespacerować się  znana berlińską ulica Alexanderplatz ,gdzie w pobliżu stoi też Wieża Telewizyjna (niem. Berliner Fernsehturm) z charakterystycznym kołem pośrodku, będąca jednym z największych symboli stolicy Niemiec. Konstrukcja ma wysokość aż 368 m, co czyni ją najwyższą budowlą w Niemczech. A przy okazji jest jedną z najbardziej zwiedzanych miejsc przez turystów.

Następnie uczniowie przeszli się aleją Unter den Linden ,która jest jedną z najpiękniejszych ulic w stolicy Niemiec a jej nazwa tłumaczona jest dosłownie jako Aleja pod Lipami i jak nietrudno zgadnąć́ pochodzi od porastających centralny pas ulicy oraz obie jej strony lip. Po spacerze uczniowie udali się na pyszny obiad do niemieckiej restauracji.

Następnie ,nieco zmęczeni po całym dniu zwiedzania ale tez zadowoleni, uczniowie jak i opiekunowie udali się w podróż  powrotną do Kórnika wioząc ze sobą drobne pamiątki zakupione w berlińskich sklepikach oraz oglądając zdjęcia, które zrobili swoimi telefonami.

Poniżej zapraszam do obejrzenia foto-relacji z wyjazdu:)

Opracowała: Paulina Tórz

Skip to content